A szaké készítésének lépései

Share

Az ismert japán ital, a szaké gazdag történelme századokra nyúlik vissza. Az egyedi főzési eljárás megkülönbözteti más alkoholos italoktól. A cikkből kiderül az ikonikus nedű készítésének bonyolult folyamata. 

Japán egyik legismertebb itala, a speciális eljárással készülő szaké az iDrinks oldalán is helyet kapott a gyümölcspárlatok között. Érdemes megkóstolni! Sokan rizspálinkaként is emlegetik az előállítási eljárás miatt.

Hogyan készül a szaké?

A szakét rizs, víz, élesztő és kojipenész alkotja. A megfelelő rizs kiválasztásával kezdődik a folyamat. Fontos, hogy magas keményítőtartalmú legyen, és optimális vízfelszívódási tulajdonságokkal rendelkezzen. 

A Yamada Nishiki vagy a Gohyakumangoku rizsfajták ideálisak. Hántolással távolítják el a rizs külső rétegeit, majd az előkészítése, mosása és áztatása következik. Az áztatásnak köszönhetően éri el a kívánt nedvességtartalmat a pároláshoz. A megfelelő hidratáltság biztosítja a fermentáció során az optimális enzimaktiválást és keményítőátalakítást.

A következő lépés a párolás, amely során a rizs rugalmas, zselés masszává alakul. Ezt követően már készen áll a fermentációra. Kulcsfontosságú lépés, amelyet hagyományos gőzölőkben (koshiki) végeznek. Az így előállított párolt rizst motonak nevezik. Ezután a Koji gomba (Aspergillus oryzae) tenyésztése következik. Meghatározó szerepe van a szaké előállításában, mivel a rizs keményítőit cukrokká erjeszti. 

A következő lépése a folyamatnak a fermentáció, amely során a rizsből szaké válik. A Koji gombával beoltott és fermentálódó rizst összekeverik vízzel, élesztővel és további párolt rizzsel egy tartályban. Itt a cukrokat néhány hét alatt alkohollá alakítja az élesztő. 

Miután az élesztő alkohollá alakította a cukrokat, a tartályokból származó moromit leszűrik, így előkészítve az érlelésre. A szűrt moromit lepárlása következik, gyártója válogatja, hogy hányszor és milyen formában kerül erre sor. A lepárolt szakét tovább érlelik, hogy elérjék a kívánt jellemzőket. Finomítják az ízeket és az aromákat. Végül a palackozásra kerül sor.

Mi különbözteti meg a szakét más italoktól?

Az egyéb italok, például a sör és a bor árpa vagy szőlő felhasználásával készülnek. A szaké pedig hántolt rizsből, vízből, élesztőből és Koji gombából. A szaké egyedi ízprofiljához a különleges összetevők és a fermentációs folyamat járul hozzá.

Az elkészítésének folyamata akár hónapokon át is tarthat. Ez attól függ, hogy milyen a kívánt ízprofil. A hagyományos technikákat alkalmazó mesterek a gyors termelés helyett a minőséget és a művészeti értéket helyezik előtérbe.

Munkaigényes a szaké készítése?

Ennek a tisztelt italnak a létrehozása munkaigényes folyamat, gondos figyelmet igényel az első lépéstől az utolsóig. Felügyelni kell az egész folyamatot, figyelembe véve a legmagasabb minőségi előírásokat. Érdemes megkóstolni a szakét, az iDrinks oldalán és üzleteiben beszerezhető.

Dániel

Senki sem annyira objektív, hogy feltevés és bizonyított tény között mindenkor különbséget tudjon tenni. Van, hogy valamiről azt hisszük, bizton tudjuk, de elszámítjuk magunkat, és visszatalálni sokszor minden, csak éppen nem egyszerű. (Ferdinand von Schirach)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük