Mit várunk el a mai televízióktól?

Share

Régen még sci-finek tűnhetett, hogy visszajátsszunk tv-n egy korábban felvett filmet, ez ma már elvárás, amikor egy új készüléket szeretnénk vásárolni. Nagy iramban fejlődik a technológia és míg évtizedekkel ezelőtt a néma film után a hangos film jelentette a kitörést, addig mára már az okos tv-k uralják a piacot, és szinte mindenkinek van legalább egy tv a háztartásában.

A képernyőméret sokszor a vásárlás alapja

A jelenlegi piaci tapasztalatok alapján elmondható, hogy a legtöbben aszerint választanak ma televíziót, hogy mekkora a képernyőméret. Természetesen ez szorosan összefügg a képminőséggel is, ez is kimagasló szempont, amely döntő a vásárlásban. Ha megnézzük a BestMarkt televízió kínálatát, láthatjuk, hogy még ezeken a kategóriákon belül is számos típus létezik.

A LED-es technológia fejlettsége befolyásolja az ársávot is, ezért érdemes ezt is figyelembe venni és nem feltétlen az olcsó tv mellett voksolni, hiszen a gyenge képminőség káros lehet a látásra, a rossz hangminőség pedig hallásromláshoz vezethet.

Sokan nem veszik figyelembe, hogy minél nagyobb a képátló, annál messzebbről kell nézni a televíziót. A képátló általában colban van megadva. 1 col 2,54 cm-rel egyenértékű. Összességében az az ideális, ha pl. 32 colos a képernyő, nézhetjük már 1 méterről, de egy 65 colos vagy annál is nagyobb képátlót ildomos akár 3 méter távolságból szemlélni.

LCD, LED vagy OLED?

Pár évtizede egy plazma tv vagy egy LCD tv is újdonságnak számított, azonban mára már ezek képviselik a régebbi technológiát. Az LCD (Liquid Crystal Display) tv, ahogy a neve is mutatja, folyadékkristályos technológián alapszik. Nagyon vékony, könnyű konstrukció és nem fenyeget a képek képernyőbe való beleégésének veszélye, ami a plazmatévénél gondot jelentett. Előnyük a jobb felbontás alacsonyabb fogyasztás mellett, de a színvisszaadás gyenge és a kép nem olyan egyenletes.

Noha a LED-es (Light Emitting Diode) kialakítások is megőrizték a folyadékkristályos technikát, kiegészültek egy fontos jellemzővel, amikor is diódák világítanak. A LED-es tv-k két nagy irányvonala az Edge LED-es, illetve a Direct LED-es tv.

Az Edge LED-es változatnál a diódák a képernyő szélén vannak elhelyezve, míg a Direct LED-nél az egész felületen diódák vannak. Az első alternatíva gazdaságosabb, de nem adnak tökéletes minőségű képet, mint a Direct LED-esek esetében. Ez utóbbiak (pl. OLED) már egy magas színvonalú képernyővel rendelkeznek, ahol a színek és a kontraszt is sokkal természetesebb.

Távirányítók és csatlakozók

A mai modern tv-k világában fontos szerepet kapnak a távirányítók. Egyre több készülék rendelkezik 2 db távkapcsolóval, melyek közül az egyik egy klasszikus, a készülék ki- és bekapcsolásához, csatornaváltáshoz és a hangerő szabályozásához kell. A másik a fejlettebb funkciók kezelésére szolgál, mint az internetes böngésző és az alkalmazások. Ez különböző lehet az egyes gyártóknál, ezért érdemes ennek is utánajárni. A csatlakozóknál pedig alapkiegészítő kell, hogy legyen az USB és több SCART csatlakozási lehetőség.

Dániel

Senki sem annyira objektív, hogy feltevés és bizonyított tény között mindenkor különbséget tudjon tenni. Van, hogy valamiről azt hisszük, bizton tudjuk, de elszámítjuk magunkat, és visszatalálni sokszor minden, csak éppen nem egyszerű. (Ferdinand von Schirach)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük