A férfiak és a kommunikáció: Túl a félreértéseken

Share

A kommunikáció az emberiség egyik legősibb tevékenysége, az információ és az érzelmek átadásának eszköze. A kommunikáció, nem csak a beszéd, hanem a testbeszéd, a hanghordozás és még számtalan más eszköz révén zajlik. Férfiak esetében gyakran mondják, hogy kevésbé kifejezőek, vagy hogy nehezebben adnak hangot érzelmeiknek. De vajon tényleg így van-e?

Az alapok: mit jelent a kommunikáció?

Az évezredek során a férfiaknak gyakran az volt a szerepe, hogy erősnek és érzéketlennek mutassák magukat. Ez a társadalmi elvárás azonban sokszor nem tesz jót a valódi, mélyebb szintű kommunikációnak. A férfiaknak ugyanúgy szükségük van az érzelmi kifejezésre és az érzelmi kapcsolatokra, mint a nőknek.

A férfiak és a kommunikáció témájában tehát elengedhetetlen megérteni, hogy a kommunikáció nem csak a szavakról szól. Sokszor a kimondatlan dolgok, a testbeszéd vagy egy egyszerű tekintet sokkal többet mond el, mint egy hosszú mondat.


Miért félünk a konfliktustól?

A konfliktusok elkerülése sokszor a férfiak természetes reakciója. Azonban az elkerülő magatartás hosszú távon nem vezet megoldáshoz. A problémák, ha nincsenek kezelve, gyakran mélyebb, komplexebb problémákká válnak.

A konfliktusok elkerülésének gyökerei gyakran a félelemben keresendők. A félelem attól, hogy nem vagyunk elég jók, attól, hogy nem fogadnak el minket, vagy egyszerűen a változás félelme. De ha megtanulunk szembenézni ezekkel a félelmekkel, és megértjük, hogy a konfliktusok természetes részei az életnek, akkor képesek lehetünk őket konstruktív módon kezelni.

Ez nem azt jelenti, hogy minden konfliktus helyzetben harcolnunk kell. Sokszor elég csak megnyitni magunkat, és őszintén kifejezni az érzéseinket és gondolatainkat.


Az aktív hallgatás művészete

Mikor utoljára beszéltél valakivel, tényleg figyeltél rá? Az aktív hallgatás nem csak azt jelenti, hogy csendben vagy, míg a másik beszél. Az aktív hallgatás azt jelenti, hogy teljes figyelmeddel jelen vagy, és igyekszel megérteni, mit is akar közölni veled a beszélgetőpartnered.

Az aktív hallgatás nem csak a beszélgetések minőségét javítja, hanem a kapcsolataid mélységét is. Ha valóban odafigyelsz a másikra, azt érezni fogja, és ezáltal ő is nyitottabbá válhat.

Ráadásul az aktív hallgatás egy olyan készség, ami nem csak a személyes kapcsolatokban hasznos, hanem a munkahelyi kommunikációban is. Ha képes vagy figyelmesen hallgatni, az ügyfelek, kollégák és partnerek is jobban bíznak majd benned.


A testbeszéd jelentősége

Miközben a szavaknak hatalmas erejük van, a testbeszéd gyakran sokkal árulkodóbb. Egy összefont kar, egy elkerülő tekintet vagy egy ideges mozdulat sokkal többet mondhat, mint amennyit gondolnánk.

A testbeszéd tudatosítása és értelmezése kulcsfontosságú a kommunikációs készségek fejlesztésében. Ha képesek vagyunk észrevenni a saját testünk adta jeleket, és megérteni másokét, sokkal könnyebben tudunk majd kapcsolatba lépni másokkal.

A testbeszéd nem csak a másik ember reakcióinak észlelésében segít, hanem abban is, hogy jobban kontrolláljuk a saját nonverbális jeleinket. Ez pedig segít abban, hogy a kommunikációs céljainkat hatékonyabban érjük el.


Az érzelmek kifejezése: merjünk őszinték lenni

Sokan úgy gondolják, hogy az érzelmek kifejezése gyengeség jele. Azonban az őszinteség és az érzelmek megosztása mélyebb és őszintébb kapcsolatokhoz vezethet. Ha nem félsz megosztani az érzéseidet, az emberek könnyebben kapcsolódhatnak hozzád, és ezáltal ők is nyitottabbak lesznek.

Az érzelmek kifejezése azonban nem csak a pozitív érzelmekről szól. Az őszinteség azt is jelenti, hogy meg mered osztani a negatív érzéseidet is, természetesen konstruktív módon. Ha képes vagy megfogalmazni, hogy mi zavar vagy mi az, amitől félsz, az segíthet abban, hogy megoldásokat találj a problémákra.


A kommunikáció fejlesztése: egy életre szóló utazás

A kommunikációs készségek fejlesztése nem egy egyszeri feladat. Ahogy az életünk változik, a kommunikációs igényeink és készségeink is változnak. Azonban ha folyamatosan odafigyelsz rá, és igyekszel fejleszteni magad ezen a területen, akkor hosszú távon erősebb és mélyebb kapcsolatokat alakíthatsz ki másokkal.

Ne felejtsd el, hogy a kommunikáció nem csak a beszéd, hanem a hallgatás, a testbeszéd és az érzelmek kifejezése is. Ha képes vagy ezeket a készségeket kombinálni és fejleszteni, akkor a kommunikációban rejlő valódi erőt is meg fogod tapasztalni.

Dániel

Senki sem annyira objektív, hogy feltevés és bizonyított tény között mindenkor különbséget tudjon tenni. Van, hogy valamiről azt hisszük, bizton tudjuk, de elszámítjuk magunkat, és visszatalálni sokszor minden, csak éppen nem egyszerű. (Ferdinand von Schirach)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük