Az esemény utáni tabletta felírása online is elérhető

Share

Mikor kell bevenni az esemény utáni tablettát? Vényköteles? Használható rendszeresen? Terhességi teszt vagy szakorvosi vizsgálat szükséges az alkalmazás előtt? Milyen mellékhatások jelentkezhetnek? A cikkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

A védekezés nélküli szexuális együttlét után a lehető leghamarabb be kell venni az orvos által javasolt esemény utáni tablettát. A Belvárosi Orvosi Centrumban sürgősségi fogamzásgátló felírása 18 év feletti, taj-számmal rendelkező páciensek részére online is elérhető. Az orvos által felírt recept az EESZT rendszerbe kerül feltöltésre.

Nem szabad késlekedni

Van olyan változat, amit 120 órán belül kell bevenni, de akkor a legjobbak az esélyek, ha erre három napon belül sor kerül. Az esemény utáni tabletta olyan hatóanyagot tartalmaz, amely meggátolja a petesejt kiszabadulását a petefészekből, továbbá megakadályozza, hogy a már esetlegesen kiszabadult petesejtet a spermiumok megtermékenyíthessék. 

Ezért kell minél hamarabb orvoshoz fordulni, hiszen vényköteles szerekről van szó. Természetesen nem kell azonnal ügyeletre rohanni az együttlét után, de nem szabad szükségtelenül késlekedni. Minél később kerül bevételre a tabletta, annál inkább csökken a hatékonyság. 

Hazánkban két változat van forgalomban

Az esemény utáni tabletta alkalmazása előtt nincs szükség terhességi tesztre vagy szakorvosi vizsgálatra. Akkor is javasolt a bevétele, ha az együttlét a ciklusnak abban a szakaszában történt, amikor nem valószínű a fogamzás létrejötte. A védekezés nélküli szexuális együttlét után minél hamarabb meg kell kezdeni a sürgősségi fogamzásgátlást, hogy védelmet tudjon nyújtani a nem kívánt terhességgel szemben.

Jelenleg Magyarországon két változat van forgalomban. Az egyik az esemény utáni tabletta, amit 48-72 órán belül az együttlétet követően be kell venni, a másik típus pedig használható 5 napon belül. 

Nem alkalmas rendszeres használatra

Fontos hangsúlyozni, hogy csupán rendkívüli esetben alkalmazható, ugyanis az esemény utáni tabletta nem alkalmas rendszeres használatra a magas hormontartalma miatt. Természetesen hosszabb távon a kisebb hormontartalmú, rendszeres fogamzásgátlót érdemes választani. Továbbá az esemény utáni tabletta nem nyújt védelmet a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben. 

Mint minden gyógyszernél, ebben az esetben is jelentkezhetnek különféle mellékhatások a bevételét követően, például hányinger, fejfájás, gyengeség, émelygés, szédülés vagy fáradékonyság. Ha az alkalmazása után a menstruáció több, mint egy hetet késik, illetve szokatlanul kis mennyiségű és rövid ideig tartó, mindenképpen érdemes felkeresni egy nőgyógyászt a terhesség lehetőségének kizárása miatt.

Lilla

A tudósítás és a feltételezés két különböző dolog, és ha az utóbbit belekevered az előbbibe, akkor az már - ébresztő! - nem hír, csak vélemény. (Mira Grant)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük