Mik a leggyakoribb kutyabetegségek, és hogyan lehet ellenük védekezni?

Share

A legtöbb gazdinak, ha lehetne három kívánsága, az egyik biztosan az lenne, hogy kedvence mindig egészséges maradjon, és soha semmilyen betegség ne érje utol. Ám a valóságban sajnos nincs olyan kutyatulajdonos, aki ne kényszerülne néha arra, hogy felkeresse az állatorvos rendelőjét.

Négylábú pajtásainkra ugyanis rengetegféle betegség leselkedik, ezek közül némelyik ellen lehet védekezni, mások ellen nem, valamelyik gyógyítható, és akad, ami csak kezelhető. Cikkünkben ezekre hoztunk pár példát.

Lyme-kór

Ez a betegség az emberre is veszélyes, ráadásul nagyon könnyű elkapni, hiszen fertőzött kullancsok terjesztik. Szerencsére egyszerű elkerülni, a Kutyakajas.hu Webáruházban kapható Foresto kullancs és bolha elleni nyakörv használatával, valamint létezik ellene védőoltás is, amit évente kell beadatni.

A már fertőzött ebeknél akár hónapokig is lappanghatnak a tünetek, majd ízületi gyulladás és fájdalom, levertség, nyirokcsomó-duzzanat jelentkezik. Mivel ezek más betegségekre is utalhatnak, ezért a diagnózis felállításához szükség lehet vér-, vizelet- vagy székletvizsgálatra is.

Parvovírus

Aligha akad gazdi, aki ne hallott még volna erről a rettenetes kórról. Ez egyfajta krónikus bélgyulladás, ami hányással, hasmenéssel, elesettséggel, étvágytalansággal jár. 

A kezelése költséges és hosszadalmas, és még így is előfordulhat, hogy a bélrendszer maradandó károsodása miatt az állatnak egész életében speciális tápot kell fogyasztania. A jó hír viszont, hogy létezik ellene védőoltás, amit még kölyökkorban, több alkalommal kell beadatni. 

Szopornyica

Manapság már egyre ritkább betegség, de sajnos még mindig előfordul a kutyák körében. Kölyökkutyáknál súlyos tünetekkel jár és magas a halálozási aránya, de a felnőtt ebeknél elhúzódó panaszokkal kell számolni, és akár bénulást is okozhat. Oltással viszont ki lehet védeni a fertőzést. 

Veszettség

Hazánkban már régóta kötelező minden évben beoltatni a kutyákat veszettség ellen. Ennek az az oka, hogy ez egy gyógyíthatatlan betegség, ami az embert is megfertőzi, és sok esetben halálos kimenetelű. A vírus harapás útján, nyállal terjed. 

Ha olyan kutya harapott meg, akinél nem igazolható, hogy az elmúlt egy évben átesett a vakcinázáson, akkor neked kell mielőbb részt venned egy veszettség elleni oltássorozaton, ezzel ugyanis megelőzhető a tünetek kialakulása.

Bolhanyál allergia

A bolhák a leggyakoribb élősködők közé tartoznak, akik megkeserítik kutyusaink életét. Nem csupán betegségeket terjesztenek, hanem az arra hajlamos állatoknál a nyáluk allergiás reakciót is okozhat, ami a bőr viszketésével, kipirosodásával, a bunda kihullásával járhat.

A kezelés legfontosabb lépése a bolhairtó készítmények alkalmazása az állaton, ami lehet spot on csepp vagy a már említett nyakörv. Ugyanakkor a kutya környezetét is bolhamentesíteni kell, hiszen ezek a kis bestiák nem élnek a testén állandó jelleggel, hanem csak táplálkozni járnak rá.

Máté

Az újságírók sem tökéletesebbek, mint bármely más szakma képviselői. De az újságírói etikát követők munkája minőségileg más, mint azoké, akik kivonják magukat alóla. (Timothy D. Snyder)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük