Ahogy egyre több területen támaszkodunk digitális megoldásokra, legyen szó munkáról, bankolásról, egészségügyről és szórakozásról, úgy válik világossá, hogy az IT-rendszerek a 21. század alapinfrastruktúráivá nőtték ki magukat.
Mindez elképesztő kényelmet és hatékonyságot kínál, de egyúttal újfajta kiszolgáltatottságot is szül: egy kibertámadás ma már nemcsak adatokat, hanem akár életeket is veszélybe sodorhat. Ezért egyre hangsúlyosabb a kérdés: mennyire vagyunk biztonságban digitálisan?
Az ITSecure NIS2 felkészítés szolgáltatása pontosan erre a kihívásra válaszol, abban segíti a stratégiai ágazatokhoz tartozó szervezeteket, hogy tudatosan, tervszerűen, szabványosan építse ki a kiberbiztonsági megoldásait.
Mi az a NIS2 és miért fontos?
A NIS2 szakmai zsargonnak tűnhet első hallásra, pedig ez az irányelv az egész társadalom digitális biztonsága szempontjából fontos, hiszen jelenlegi életmódunk védelmében született.
Az EU célja ezzel az új szabályozással, hogy erősebb védelmi hálót hozzon létre a kritikus informatikai rendszerek köré, a magyarországi alkalmazást pedig kormányrendelet szabályozza, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot jelölve meg irányító szervvé.
A törvény értelmében több száz hazai szervezet – például energetikai, egészségügyi, közlekedési és digitális szolgáltatók – köteles a legszigorúbb biztonsági intézkedéseket bevezetni. A fő cél, hogy egyetlen hiba se béníthassa meg a létfontosságú szolgáltatásokat, és az állampolgárok adatai biztonságban legyenek.
Mit kell tenni a megfelelés érdekében?
A megfelelés nem csupán jogszabályi kényszer, hanem lehetőség is: nemcsak az egyébként több millió eurós bírság elkerülése a cél, hanem az ügyfelek bizalmának erősítése is.
Első lépésként fel kell mérni, hogy az adott szervezet érintett-e, és ha igen, akkor milyen mértékben a NIS2 irányelvekkel kapcsolatban.
Amennyiben az érintettség megállapítható, akkor kiberbiztonsági állapotfelmérést kell végezni, amelynek fő célja a meglévő hiányosságok feltárása.
Ezek után következik az információbiztonsági felelős kinevezése, amennyiben nincs erre megfelelő képesítésű munkaerő cégen belül, akkor a alkalmas jogosítványokkal rendelkező külsős céget is meg lehet ezzel bízni. Már az ő felügyelete alatt zajlik a protokoll kidolgozása, az auditok elvégzése és a munkavállalók képzése.
Tudatosság és felelősség
A digitális infrastruktúra már nem a jövő, hanem a jelen szerves része, jólétünket ma már nemcsak fizikai környezetünk, hanem adataink és rendszerek biztonsága is meghatározza.
Ahhoz, hogy digitális életünk ne váljon kiszolgáltatottá, tudatos lépéseket kell tennünk a kiberbiztonság megerősítésének irányába. Ez bizonyos vállalatoknak ma már törvény által előírt kötelezettsége. Nem szabad megvárni az első támadást: még azelőtt kell biztonságosabbá tennünk digitális világunkat.