Sajnos előfordulnak olyan esetek, amikor tűz keletkezik az autóban. Ilyenkor a gyors cselekvés és a higgadtság rendkívül fontos. Természetesen az első lépés mindig az utasok és a saját biztonságunk garantálása. Ahogy tudunk, álljunk meg egy biztonságos helyen, hagyjuk el az autót.
Helyzetkezelés lépésről lépésre
Ha van tűzoltó készülékünk, csak akkor próbáljuk meg eloltani a tüzet, ha az még nem terjedt el. A Szalai Alkatrészek biztonságos autófelszerelései között könnyedén megtalálhatjuk a megfelelő tartozékot.
Ha tüzet észlelünk és sikerült biztonságosan megállni, azonnal áramtalanítsuk az autót. A járműben lévő elektromos rendszer gyakran játszik szerepet a lángok kialakulásában. Ha van rá lehetőség, kapcsoljuk ki a motort és vegyük le az akkumulátor saruját, hogy ezzel is minimalizáljuk az áramütés, vagy éppen további szikrák kialakulásának esélyét. Az áramforrás megszüntetése gyakran segíthet megelőzni a tűz gyors terjedését.
Az autótűz oltására a porral oltó jelenti a legbiztonságosabb és leghatékonyabb eszközt. Gyorsan elnyomja a lángokat és megakadályozza a tűz terjedését. Fontos, hogy ABC kategóriás besorolással rendelkező poroltót használjunk, mivel ez alkalmas a szilárd anyagok, folyadékok, elektromos berendezések oltására is. Célirányosan fújjuk a tűz alapjára, ne a lángokra! A biztonságos távolságot is tartani kell és lassan közeledjünk, hogy a közvetlen forrást érjük el.
Természetesen gyakran felmerül a kérdés, hogy mit lehet tenni, ha nem áll rendelkezésre porral oltó. Ilyenkor más anyagok is a segítségünkre lehetnek, de fontos kiemelni, hogy nem mindegy, mit használunk. A homok vagy föld alkalmas a tűz elfojtására, mivel elzárja az oxigén hozzáférését a lángokhoz. Akár a terjedést is segíthet megállítani. Ha van a kocsiban tűzoltó takaró, az is használható, mivel elzárja az oxigént a lángoktól, a kisebb tüzeket hatékonyan megfékezheti.
Mivel nem szabad a tüzet oltani?
Ilyen például a víz, pláne elektromos vagy olaj okozta tűz esetén. A víz ugyanis vezetőképes, így ha a jármű elektromos rendszere még aktív, az akár áramütést is okozhat. Olajtűz esetén a víz csak még inkább felerősíti a lángokat, így még inkább veszélyes helyzetet teremt. A szövet vagy ruhadarabok sem hatékonyak, de gyorsan lángra kaphatnak, ami csak tovább növeli a problémát.
Fontos, hogy minél hamarabb hagyjuk el a járművet és értesítsük a tűzoltóságot, pláne, ha nem sikerül megfékezni a tüzet rövid időn belül.
Készüljünk fel a váratlan helyzetekre
Egy személyautóban tartott tűzoltó készülék akár életet is menthet. Magyarországon nem része a kötelező felszerelésnek, de mindenképpen hasznos tud lenni. Európa több országában jogszabály írja elő a tartását a járművekben. Nem hiába, mivel a járműtüzek nagyon gyorsan tudnak terjedni, kifejezetten akkor, ha az elektromos rendszer vagy az üzemanyag gyullad meg.