Milyen faragasztót válassz, és hogyan használd?

Share

A ház körüli munkák, barkácsolás, bútorjavítás és más, fával kapcsolatos feladatok során megkönnyíti és jelentősen gyorsítja a munkát, ha a faelemek illesztésére csavar, szeg vagy más rögzítőelem helyett speciális ragasztót használunk.

A gyártók és az üzletek kínálatában rengetegféle ragasztót vásárolhatunk, ezért nem árt tisztában lenni azzal, melyik típusú anyag mire való, illetve hogyan kell a fát helyesen ragasztani. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy ezek birtokában a megfelelő ragasztóanyagot választhasd, tarts velünk!

Mitől lesz megbízható egy faragasztó?

Az óriási választék egyrészt megkönnyíti, másrészt megnehezíti a dolgunkat, hiszen könnyebb mellényúlni, ezért jó, ha körültekintően járunk el vásárlás előtt, és utánanézünk néhány dolognak. A MesterekFutára webáruház faragasztó kínálatában a Den Braven magas minőségű anyagait találod, akár ház körüli barkácsoláshoz, akár komolyabb asztalos munkákhoz keresel ragasztót. Találhatsz hézagok kitöltésére alkalmas, valamint gyorskötésű faragasztót, illetve bel- és kültéri anyagokat, továbbá speciális, fajátékok, gyerekbútorok, élelmiszerrel érintkező felületek ragasztására alkalmas termékeket.

A megbízható faragasztókat könnyű felvinni, gyorsan száradnak, továbbá nagy kötési szilárdsággal rendelkeznek, azáltal a rögzítés tartós lesz. 

Milyen faragasztó típusok léteznek?

A beltéri faragasztók kizárólag beltéren, száraz és védett helyeken alkalmazhatók, mivel általában nem tűrik sem a nedvességet, sem a különböző időjárási viszontagságokat. Tökéletesek beltéri bútorok, képkeretek, fajátékok ragasztásához, utóbbihoz mérgező anyagokat nem tartalmazó fajták javasoltak.

Vásárolhatunk bel- és kültérre egyaránt használható faragasztót, amely vizes körülmények között sem veszít erejéből, sőt az UV-sugárzásnak is ellenáll, nem öregszik, nem sárgul, így alkalmas fa kerti bútorok, nyílászárók, szerszámok, mászókák és kültéri fajátékok ragasztásához. 

Többféle fa alapanyag létezik, amelyet a ragasztóanyag kiválasztásánál is figyelembe kell venni. A legjobbak az univerzális faragasztók, amelyek bármilyen fához használhatók, de kaphatók kifejezetten puha-, illetve keményfa ragasztók is. 

A gyorskötésű faragasztók lerövidítik a ragasztás idejét, jóval hamarabb kialakul velük a megfelelő erősségű kötés, mintha általános ragasztót használnánk. 

Amennyiben 2, nem tökéletesen illeszkedő felületet szeretnénk egymáshoz ragasztani, érdemes olyan ragasztót választani, ami képes a hézagokat kitölteni.

Hogyan fogjunk neki?

A ragasztást is a felületek előkészítésével kell kezdeni, el kell távolítani róla a festéket vagy más szennyeződést, majd alaposan lecsiszolni, majd megszárítani, és csak utána következhet a ragasztás.

A ragasztókat ecsettel, spatulával vagy hengerrel vihetjük fel általában mindkét ragasztandó elemre. Összeillesztés után szorítókat kell a fára helyezni, vagy biztosítani a megfelelő alátámasztást a kötési idő alatt.

Máté

Az újságírók sem tökéletesebbek, mint bármely más szakma képviselői. De az újságírói etikát követők munkája minőségileg más, mint azoké, akik kivonják magukat alóla. (Timothy D. Snyder)

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük