A kutya és az étel szerelme messze földön híres. Gondoljunk csak arra a jelenetre, amikor a hűséges négylábú az asztal mellet ülve bűvöl minket „csak egy falatért”, vagy amikor üres edényét piszkálja. A kutyafajták között azonban vannak étkezési „bajnokok”, például a labradorok, akikről köztudott, hogy igazi ételfüggők. Egy friss tudományos kutatás szerint ezt a jelenséget genetikai tényezők is befolyásolják.
A gén, ami mindig éhesen tart
Ahogy hirek/” target=”blank” rel=”noreferrer noopener”>a Kutyabarát Magazin cikkéből is kiderült, hogy a labradorok negyede egy olyan génmutációval él, amely miatt folyton éhezik. A kutatás során a tudósok a POMC nevű gén vizsgálatával találtak összefüggést, ami az elhízás kockázatát növeli ezeknél a kutyáknál. Egy meghökkentő kísérlet keretében a kutyáknak három órával ebédjük után kellett ellenállni egy csábító virsli látványának, amit egy lyukacsos dobozba zártak. Az eredmények azt mutatták, hogy a POMC mutációval rendelkező ebek kétszer tovább küzdöttek a falat megszerzéséért, mint génjeik tekintetében szerencsésebb társaik.
A kutatás eredményei megerősítették, hogy a „folyton éhes” viselkedést egy molekuláris jelzőrendszer okozza.
Étkezési szokások és fizikai határok
Egy másik vizsgálat során a kutatócsoport azt tesztelte, vajon a mutált génekkel rendelkező labradoroknak több időbe telik-e, hogy elégedettek legyenek egy étkezéssel. Ehhez húsz percenként újabb adag konzerveledellel kínálták őket. Meglepő módon bár az ételmennyiség extrém mértékű volt, egyik csoport sem mutatott hajlandóságot több táplálék felvételére, viszont az eltalált határ túllépése után a POMC génmutációval rendelkezők ritkábban hányták ki a túlzott mennyiséget.
Ez azt jelenti, hogy ezek a kutyák hatékonyabban kezelik a nagy ételadagokat, de ez a tulajdonság sajnos az elhízás kockázatát is növeli. A Kutyabarát Magazin javasolja, hogy mindig tartsuk szem előtt az ajánlott napi tápanyagmennyiséget és ügyeljünk a rendszeres mozgásra.
Anyagcsere és elhízás kapcsolata
A kutatók a labradorok anyagcseréjére is fókuszáltak, hogy megértsék, a genetika milyen hatással van az energiabevitel és -felhasználás közötti egyensúlyra. Egy speciális kamrában mérték a kutyák energiafelhasználását, és kiderült, hogy a POMC génmutációval rendelkező kutyák lassabb anyagcserével rendelkeznek. Ez pedig, a nagyobb étvágy mellett, az elhízás további rizikófaktorává válik.
E vizsgálatok eredményei világosan mutatják, hogy a labradorokra különös figyelmet kell fordítanunk a táplálkozásuk során. Bár hajlamosak vagyunk egy falattal többet adni nekik, fontos, hogy hosszú távon fenntartsuk egészséges étrendjüket és fizikai aktivitásukat. A megfelelő gondoskodás segíthet enyhíteni a súlyproblémák kockázatát, még akkor is, ha génjeik némiképp hozzájárulnak az eltérésekhez. Ne feledd, a túlsúly súlyos egészségügyi gondokhoz vezethet, így mindenképpen érdemes odafigyelni bundás barátaink kondíciójára.