A homlok, az orr, az áll és az orcák környékén megjelenő, gyakran fekete pöttyök, a mitesszerek kialakulása minden életkorban sokakat érint, ennek ellenére rendkívül zavaró tud lenni.
Ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk fellépni ellenük, tudnunk kell, mi okozza, miért alakulnak ki. A jó hír, hogy nem lehetetlen küldetésre vállalkozunk, ha azt tűzzük ki célul, hogy búcsút intünk nekik. Lássuk, milyen effektív megoldások léteznek rá, jó lehet-e az antibakteriális hatású csodaszer, a teafaolaj!
Mik azok a mitesszerek, és hogyan keletkeznek?
A szőrtüszőkben lévő mirigyekben faggyú termelődik, amely normál esetben a kivezető nyílásokon, a pórusokon át a bőrfelszínre jut, ott szétterül, és védőréteget képez, hidratál, vagyis elengedhetetlen a bőr egészséges működéséhez.
Probléma akkor van, ha a szükségesnél több faggyú termelődik és megkeményedve egyéb sejttörmelékekkel megreked a pórusokban. Ez válik mitesszerként láthatóvá. Leginkább azokon a területeken jelennek meg, ahol jellemzően több faggyú termelődik, vagyis a T-zónában, a homlok, az orr és az áll területén. A mitesszerek egyik típusa, a nyitott komedó fekete, ugyanis a felszínre jutó faggyú oxidálódik. Ennek eltávolítása a bőr felpuhítása után viszonylag egyszerű, szemben a másik típusúval, a kivezető nyílással nem rendelkező, és ezért nehezen eltávolítható fehér mitesszerrel vagy zárt komedóval.
Mi okozza a komedókat?
A túlzott faggyútermeléshez hozzájárulhatnak hormonális változások leginkább serdülőkorban és menopauza idején, de lehet egészségtelen életmód, helytelen táplálkozás, kevés folyadékfogyasztás következménye, okozhatják anyagcserezavarok, stressz vagy nem megfelelő összetételű kozmetikumok alkalmazása.
De nemcsak a mitesszerek lehetnek zavaróak, hanem a jól látható tág pórusok is jelenthetnek esztétikai problémát. Ezek kialakulásának okozója és előidézője is lehet a mitesszerképződés.
Jó hír, hogy a mitesszerekre való hajlam csökkenhet az életkor előrehaladtával, amennyiben a faggyútermelés lassul, bár nem mindenkire egyformán igaz. De ha zavar, érdemes tenni ellene!
Mit tegyél, és mit ne?
Alakíts ki megfelelő bőrápolási rutint, hogy ne legyen esélye a mitesszerek képződésének! Ne feledkezz meg az arctisztításról, tonizálásról! A zsíros bőrnek is szüksége van hidratálásra, a száraz bőr pedig egyáltalán nem nélkülözheti. Kiválóak lehetnek a magas hatóanyagtartalmú, könnyen felszívódó szérumok, a PAD, az aktív C-vitamin, a niacinamide és a retinol. Lehetőség szerint természetes, a faggyúmirigyek működését szabályozó és hidratáló kozmetikumokat használj, illetve az elhalt hámsejtek eltávolítása érdekében rendszeresen alkalmazz gyengéd, de hatékony kémiai hámlasztókat!
Semmiképp ne ess neki magad az eltávolításuknak, bízd inkább hozzáértő kozmetikusra! Ne használj a pórusokat eltömítő, ásványi olajokat, valamint erős zsíroldó anyagokat tartalmazó termékeket, túlzottan szárító alkoholos kozmetikumokat, irritáló és a bőrfelszínt károsító bőrradírt!